Συμπληρωματικό υλικό: Πρόγραμμα-Πολύπτυχο του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2020

img

Συμπληρωματικά το πολύπτυχο με τις ημερομηνίες των παραστάσεων.

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

2020

www.
greekfestival.gr

ΧΩΡΟΣ Δ
30 - 31 Μαΐου & 1 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
SCHAUBÜHNE
THOMAS OSTERMEIER
Ιστορία της βίας
Βασισμένο στο μυθιστόρημα
του Εντουάρ Λουί

Όλες οι παραστάσεις
στην ελληνική γλώσσα
με αγγλικούς υπέρτιτλους
και με ελληνικούς στην πρεμιέρα,
για άτομα με προβλήματα ακοής

ΧΩΡΟΣ Η
30 & 31 Μαΐου
ΧΟΡΟΣ
LA VERONAL
MARCOS MORAU
Pasionaria
31/5 Εργαστήριο με τον M. Morau

ΧΩΡΟΣ Α1
6 -7 & 13 -14 Ιουνίου →19:00
ΘΕΑΤΡΟ/ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ
Η ιστορία του γάτου που έμαθε
σ’ ένα γλάρο να πετάει
Βασισμένο στο μυθιστόρημα
του Λουίς Σεπούλβεδα
8 - 20/6 Η παράσταση ταξιδεύει σε κέντρα
υποδοχής προσφύγων και δομές αλληλεγγύης

ΧΩΡΟΣ Ε
10 & 11 Ιουνίου
ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ/ΜΟΥΣΙΚΗ
ΟΜΑΔΑ SUM – LATINITAS NOSTRA
Danke
Βασισμένο στο Membra Jesu Nostri
του Ντήτεριχ Μπουξτεχούντε
Δύο αργαλειοί Jacquard συνομιλούν
με έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, μετά μουσικής

ΧΩΡΟΣ Δ
13 & 14 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
TEATRO LA RE-SENTIDA
MARCO LAYERA
Paisajes para no colorear
Τοπία χωρίς χρώμα
Εννέα έφηβες από τη Χιλή φέρνουν
στο φως εκατοντάδες μαρτυρίες
κοριτσιών που έχουν υποστεί βία

ΧΩΡΟΣ Β
10 - 12 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ/ΜΟΥΣΙΚΗ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΑΤΖΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΜΕΝΤΑΚΗΣ
ΣΟΦΙΑ ΧΙΛΛ
Κλυταιμνήστρα, μουσική δωματίου
για ένα όργανο
Βασισμένο στον Αγαμέμνονα του Αισχύλου

ΧΩΡΟΣ Η
12 & 13 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
MAGUY MARIN
Ligne de crête
Μια παράσταση
στην κόψη του ξυραφιού
ΧΩΡΟΣ Δ
8 - 10 Ιουνίου → 20:00
ΘΕΑΤΡΟ
NOWY TEATR
KRZYSZTOF WARLIKOWSKI
Οδύσσεια.
Μια ιστορία για το Χόλλυγουντ

ΧΩΡΟΣ Η
7 & 8 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ
9.25
ΧΩΡΟΣ Ε
1 - 4 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΤΣΙΝΙΚΟΡΗΣ
Thank God It’s Monday
at the Cherry Orchard
Μια post-documentary παράσταση,
βασισμένη στον Βυσσινόκηπο
του Αντόν Τσέχωφ
5/6 Εργαστήριο post-documentary theatre

ΧΩΡΟΣ Β
4 & 5 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
ΔΑΝΑΗ & ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
Free at Last
Μια νέα οπτική της ελληνικής
παράδοσης από ένα ανερχόμενο
χορογραφικό δίδυμο

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α
30 Μαΐου - 19 Ιουλίου
ΤΑΣΟΣ ΒΡΕΤΤΟΣ
The Feel. Backstage
Η πρωτότυπη φωτογραφική καταγραφή
της backstage & onstage παρουσίας
καλλιτεχνών της περφόρμανς στα underground
κλαμπ της Αθήνας από το 2005 και μετά,
σε μια οπτικοακουστική εγκατάσταση
ειδικά για το Φεστιβάλ Αθηνών
Eπιμέλεια: Ν. Αργυροπούλου, Γ. Τζιρτζιλάκης

The Commission
Συνεργασία του Φεστιβάλ Αθηνών
με τον οργανισμό outset. Greece
για τη δημιουργία νέου εικαστικού έργου
στην Πειραιώς 260
Επιμέλεια: Γαλήνη Νότη

ΠΡΟΛΟΓΟΣ
Pre-show talks, ΠΛΑΤΕΙΑ
Νέοι θεατρολόγοι και ειδικοί του χορού μάς περιμένουν
μισή ώρα πριν από την είσοδό μας στις αίθουσες των σκηνών
της Πειραιώς 260, προσφέροντάς μας πολύτιμα κλειδιά εισόδου
στο σύμπαν των παραστάσεων
ΕΞΟΔΟΣ
Post-show talks, στις αίθουσες
Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να ακούσει τους δημιουργούς
να μιλούν για το έργο τους μετά το τέλος των παραστάσεων
Αναζητήστε τις ειδικές μέρες και ώρες
στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ

ΠΑΡΟΔΟΣ
Studio Residency στη Μικρή Επίδαυρο
4 - 31 Μαΐου ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260
1 - 18 Ιουνίου ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Διακαλλιτεχνικό ερευνητικό πρόγραμμα για το αρχαίο δράμα,
με στόχο την ανανεωτική προσέγγιση στη δραματουργία,
τις σκηνικές φόρμες και τις διαδικασίες καλλιτεχνικής παραγωγής
ΧΩΡΟΣ Η
17 - 19 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
TR WARSZAWA
KORNÉL MUNDRUCZÓ
Κομμάτια μιας γυναίκας
Το πένθος για την απώλεια
ενός μωρού, αφορμή για
ένα καθηλωτικό δράμα

ΧΩΡΟΣ Ε
21 - 26 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
Αμφιτρύων
του Πλαύτου
21/6 έναρξη → 21:30

ΧΩΡΟΣ Η
26 & 27 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
ALEXANDRA WAIERSTALL
ANNNA3. The Worlds
of Infinite Shifts
Μουσική HAUSCHKA
Μεταμορφώσεις του γυναικείου σώματος
από ένα δυνατό χορευτικό τρίο

ΧΩΡΟΣ Η
1 & 2 Ιουλίου
ΘΕΑΤΡΟ
GOGOL CENTER
ΚΙΡΙΛ ΣΕΡΕΜΠΡΕΝΙΚΟΦ
Νεκρές ψυχές
Ο αιρετικός διευθυντής του Gogol Center
διασκευάζει ένα κλασικό αριστούργημα,
με 10 άντρες ηθοποιούς να ερμηνεύουν
όλους τους ρόλους

ΧΩΡΟΣ Η
5 & 6 Ιουλίου
ΧΟΡΟΣ
LIA RODRIGUES
Fúria
Ένα βακχικό σύμπαν μανίας, όπου
συναντιέται ο σύγχρονος χορός
με τη βραζιλιάνικη παράδοση

ΧΩΡΟΣ Ε
9 - 11 Ιουλίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ
Η χρονιά με τα 13 φεγγάρια
Βασισμένο στην ομώνυμη ταινία
του Ρ. Β. Φασμπίντερ

ΧΩΡΟΣ Β
10 - 12 Ιουλίου
ΧΟΡΟΣ
ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΖΗΤΑ
ΙΡΙΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝ
A Dance as a Dance
12/7 → 19:00 Δεύτερη παράσταση

ΧΩΡΟΣ Η
12 - 15 Ιουλίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΕΚΤΟΡΑΣ ΛΥΓΙΖΟΣ
Το σχολείο των γυναικών
του Μολιέρου
Μια εκρηκτική φάρσα

ΧΩΡΟΣ Ε
2 - 4 Ιουλίου → 20:30
ΧΟΡΟΣ
ΣΟΦΙΑ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ
Mouth
4/7 → 11:00-12:00
Δημιουργικό εργαστήριο για παιδιά
4/7 → 22:30 Δεύτερη παράσταση

ΚΗΠΟΣ
6 Ιουλίου → 21:30
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
10ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΡΙΝΟΥ
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΑΘΗΝΑΣ
Λευκές νύχτες (1957)
του Λουκίνο Βισκόντι

ΧΩΡΟΣ Δ
8 & 9 Ιουλίου
ΧΟΡΟΣ
L-E-V – SHARON EYAL – GAI BEHAR
Chapter 3: The Brutal Journey
of the Heart
Η διάσημη ισραηλινή χορογράφος
μας παρασύρει σ’ ένα ονειρικό,
αισθησιακό ταξίδι
ΧΩΡΟΣ Δ
4 & 5 Ιουλίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΟΜΑΔΑ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΤΟΝΑΛ
ΣΟΦΙΑ ΜΑΡΑΘΑΚΗ
Το δάσος
Βασισμένο στο μυθιστόρημα
Άνθρωποι του δάσους
της βραβευμένης με Πούλιτζερ Annie Proulx
Η μυθοπλασία συναντά το θέατρο-ντοκουμέντο,
σε μια παράσταση με οικολογική νοημοσύνη

ΧΩΡΟΣ Δ →14:00
27& 28 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
MÜNCHNER KAMMERSPIELE
CHRISTOPHER RÜPING
Dionysos Stadt
Μια δεκάωρη παράσταση-εμπειρία
στα χνάρια του αρχαίου θεάτρου,
με διάλειμμα για φαγητό και πάρτι

ΚΗΠΟΣ
30 Ιουνίου → 21:30
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
10o ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΡΙΝΟΥ
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Μυστικά και ψέματα (1996)
του Μάικ Λι

ΧΩΡΟΣ Η
23 & 24 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
KOEN AUGUSTIJNEN &
ROSALBA TORRES GUERRERO
/SIAMESE CIE
Lamenta
Μια δημιουργία εμπνευσμένη
από τα ελληνικά μοιρολόγια

ΧΩΡΟΣ Β
25 - 27 Ιουνίου
ΟΠΕΡΑ
VENTUS ENSEMBLE
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΒΕΝΙΑΔΗΣ
SOFIA SIMITZIS
The Soccer Opera
Όπερα ποδοσφαίρου
Λιμπρέτο Gerhild Steinbuch
Ένας αγώνας με λυρικούς τραγουδιστές
και χορευτές αντί για ποδοσφαιριστές,
με χορωδίες στη θέση των φιλάθλων
και διαιτητή έναν μαέστρο...

ΧΩΡΟΣ Β
20 & 21 Ιουνίου →18:00
ΧΟΡΟΣ
ATHENS FESTIVAL
URBAN DANCE CONTEST
20/6 Breakdance Battle
21/6 All Style Battle
Για πρώτη φορά στο Φεστιβάλ Αθηνών
μια συναρπαστική χορευτική αναμέτρηση

ΠΛΑΤΕΙΑ
20 & 21 Ιουνίου → 20:15
ΧΟΡΟΣ
DYPTIK
D-Construction
Έξι γάλλοι χορευτές μετουσιώνουν
την οργή και τον πόνο της βίαιης μετανάστευσης
σε μια παράσταση street dance και hip hop

ΧΩΡΟΣ Ε
13 Ιουνίου → 17:00 - 20:30
Το Φεστιβάλ Επιδαύρου
τον 21ο αιώνα:
υποσχέσεις, προκλήσεις, αδιέξοδα
Ημερίδα σε συνεργασία με την
Ελληνική Ένωση Κριτικών Θεάτρου
και Παραστατικών Τεχνών

ΧΩΡΟΣ Β
16 - 18 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ/ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
RIMINI PROTOKOLL
KOSTIS STAFYLAKIS & GUESTS
Oι γκουρού της Πλατείας Θεάτρου
Μια συνεργατική περφόρμανς από καλλιτέχνες
και «ειδικούς της καθημερινότητας»
13,28/4 & 13,26/5 → 19:00
VIZ LABORATORY FOR VISUAL CULTURE
Work in progress παρουσιάσεις

ΧΩΡΟΣ Δ
15 - 19 Ιουλίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ
Το κουκλόσπιτο
του Χένρικ Ίψεν
Η Νόρα στο ραδιόφωνο

ΧΩΡΟΣ Η
18 & 19 Ιουλίου → 23:00
ΜΟΥΣΙΚΗ
HILDUR GUÐNADÓTTIR
με τους CHRIS WATSON
και SAM SLATER
Chernobyl Live
Η βραβευμένη με Όσκαρ και Γκράμμυ
συνθέτρια του Τζόκερ παίζει ζωντανά
για το κοινό της Αθήνας

CHRONOTOPIA
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β
29 - 30 Ιουνίου
& 1 - 4 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ/ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
ΜUSICMAKERS HACKLAB
Διαθεματικό εργαστήριο
περφόρμανς

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β
4 Ιουλίου → 21:00
ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
MUSICMAKERS HACKLAB

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α
3 Ιουλίου → 21:00
ΜΟΥΣΙΚΗ
NENE H & ENSEMBLE BASIANI
Chela

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α
3 Ιουλίου → 22:30
ΜΟΥΣΙΚΗ/CLUB NIGHT
CTM Club Night I

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ

TAKIS

Τρία ιστορικά γλυπτά
του Takis στο Ηρώδειο
Σε συνεργασία με το Ίδρυμα
Takis - Κέντρο Ερευνών για
την Τέχνη και τις Επιστήμες

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Β
2 Ιουλίου →19:00 - 22:30
Ηχητικοί διαλογισμοί
19:00 - 20:00 Ανοιχτή συζήτηση
20:00 - 22:30 Showcase/Live performances
Iδέα: Michael Wellen

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α
14,28 Ιουνίου & 5,12 Ιουλίου →19:00
TAKIS. Γλύπτης του μαγνητισμού,
του φωτός και του ήχου -
Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Στο πλαίσιο της ομώνυμης έκθεσης
του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης
Σχεδιασμός - υλοποίηση
Δάφνη Κουρή, Παύλος Νικολακόπουλος,
Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

ANCIENT DRAMA
REVISITED

LAYERS
OF STREET

LAYERS
OF STREET

LAYERS
OF STREET

ANCIENT DRAMA
REVISITED

Μια συνεργασία του Φεστιβάλ Αθηνών
με το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Εβδομάδα ηλεκτρονικής και πειραματικής μουσικής
Σε συνεργασία με το CTM Festival και το Ινστιτούτο Γκαίτε
Ώρα έναρξης
παραστάσεων 21:00,
εκτός αν σημειώνεται
διαφορετικά

Όλες οι διεθνείς
παραγωγές θεάτρου
με ελληνικούς και αγγλικούς
υπέρτιτλους

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Φεστιβάλ Αθηνών
& Επιδαύρου
Athens
& Epidaurus Festiva
l
30 Μαΐο
υ
/May –
15 Αυ
γ
/Aug

ΠΡΕΜΙΕΡΑ

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α
4 Ιουλίου → 22:30
ΜΟΥΣΙΚΗ/CLUB NIGHT
CTM Club Night II

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ

Ώρα έναρξης παραστάσεων 21:00
ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 ΠΛΑΤΕΙΑ (2,5,10/6)
30 Μαΐου - 19 Ιουνίου
ΧΟΡΟΣ
ΙΜΑ - ΑΝΤΙ ΤΖΟΥΜΑ
Οικοδομή
Πέντε street dancers, με πρώτη ύλη
το hip hop, το breakdance και το ρεμπέτικο

16 & 17 Ιουνίου
ΟΠΕΡΑ
ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΤΑΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΥ
LAURENCE DALE
Η Ιταλίδα στο Αλγέρι
του Τζοακίνο Ροσσίνι

21 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ
ΟΡΧΗΣΤΡΑ & ΧΟΡΩΔΙΑ ΕΡΤ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής
Έργα Ντβόρζακ, Μπιζέ, Βάγκνερ,
Μποροντίν, Πουτσίνι, Βέρντι

30 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΖΩΗ ΤΣΟΚΑΝΟΥ
Έργα Θεοδωράκη, Τσαϊκόφσκι, Προκόφιεφ
Σολίστ Daniel Lozakovich βιολί
2 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
JAZZ AT LINCOLN CENTER
ORCHESTRA – WYNTON MARSALIS
Η θρυλική ορχήστρα
για πρώτη φορά στην Ελλάδα
7 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
EL SISTEMA GREECE
BLEND MISHKIN
World A Music:
The Routes of Our Roots
Μια συμφωνική ορχήστρα νέων
απ' όλα τα μέρη του κόσμου,
μια φανκ μπάντα και ένας dj,
σε μια απρόσμενη μουσική συνάντηση
14 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΟΙ ΚΑΣΕΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕΛΩΔΙΑ
Η κασέτα του ’80 - η άλλη πλευρά
Μια ξεχωριστή μουσική αναδρομή
στην «άλλη πλευρά» της δεκαετίας του ’80
από τον Νίκο Πορτοκάλογλου
και την ομάδα του Μελωδία

19 & 20 Ιουνίου
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΚΛΕΑΣ
Ορέστης
του Ευριπίδη

17 & 18 Ιουλίου
ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΙΓΝΑΔΗΣ
Πέρσες
του Αισχύλου

14 & 15 Αυγούστου
ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΗΓΑΣ
Όρνιθες
του Αριστοφάνη

4 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
MIHALIS KALKANIS
GROUP
με καλεσμένους τους
ΧΑΙΚ ΓΙΑΖΙΤΖΙΑΝ &
ΓΙΑΝΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ

31 Ιουλίου & 1 Αυγούστου
ΟΠΕΡΑ
ΟΜΑΔΑ ΡΑΦΗ
NOVA MELANCHOLIA
ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΙΓΑΝΙΔΗΣ
ΧΑΡΗΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ
Η κιβωτός του Νώε
Il diluvio universale
του Μικελάντζελο Φαλβέττι
Ένα μπαρόκ κομψοτέχνημα
σε μια πρωτότυπη σκηνική
ανάγνωση
Με ελληνικούς και αγγλικούς
υπέρτιτλους

7 & 8 Αυγούστου
ΟΠΕΡΑ
ΜΥΡΣΙΝΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ
ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ
ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΟΥΡΓΙΑ
«Έχω μάτια στ’ αυτιά»
Η ανθρώπινη φωνή
του Φρανσίς Πουλένκ
Βασισμένο στον ομώνυμο
μονόλογο του Ζαν Κοκτώ
Με ελληνικούς και αγγλικούς
υπέρτιτλους

ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΑΛΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
15 Ιουλίου - 15 Αυγούστου
ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΡΑΣΚΑΚΗΣ
Βυθισμένη πολιτεία
Υποβρύχια μουσική περιήγηση
στα ερείπια μιας αρχαίας πολιτείας
ΞΕΝΙΑ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ - ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ
19 Ιουνίου - 15 Αυγούστου
ΜΙΚΡΟΙ ΙΧΝΕΥΤΕΣ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ/ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
Εργαστήριο δημιουργικής απασχόλησης
για παιδιά 5 ως 10 ετών, κατά τη διάρκεια
των παραστάσεων στο Αρχαίο Θέατρο

11 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΣΑΒΙΝΑ ΓΙΑΝΝΑΤΟΥ
PRIMAVERA EN SALONICO
με τη συμμετοχή της
LAMIA BEDIOUI
Watersong
Τραγούδια για το νερό,
τη βροχή, τη θάλασσα, τα δάκρυα

18 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
KEYVAN CHEMIRANI &
THE RHYTHM ALCHEMY
με τη συμμετοχή του
ΣΩΚΡΑΤΗ ΣΙΝΟΠΟΥΛΟΥ
Η αλχημική δύναμη του ρυθμού

25 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Live Looping
Ένα ηχητικό σύμπαν
που μας ταξιδεύει στον κόσμο
της Φόνισσας
του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

24 & 25 Ιουλίου
ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΑΝΟΥΡΗΣ
Ιφιγένεια η εν Ταύροις
του Ευριπίδη

31 Ιουλίου & 1 Αυγούστου
ΔΗΠΕΘΕ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
ΝΙΚΑΙΤΗ ΚΟΝΤΟΥΡΗ
Βάκχες
του Ευριπίδη

7 & 8 Αυγούστου
ΜΙΧΑΗΛ ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ
Ιχνευταί
του Σοφοκλή
Το σατυρικό δράμα,
που σπάνια παρουσιάζεται,
σε ανάθεση του Φεστιβάλ
Αθηνών & Επιδαύρου

26 & 27 Ιουνίου
CEZARIS GRAUŽINIS
Φιλοκτήτης
του Σοφοκλή

3 & 4 Ιουλίου
ΑΡΗΣ ΜΠΙΝΙΑΡΗΣ
Προμηθέας Δεσμώτης
του Αισχύλου

10 & 11 Ιουλίου
ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΠΑΠΑΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
Λυσιστράτη
του Αριστοφάνη

15 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
NILS FRAHM
Ένας από τους πιο πρωτοποριακούς
δημιουργούς της σύγχρονης ευρωπαϊκής
μουσικής σκηνής

26, 28, 29, 31 Ιουλίου
ΟΠΕΡΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
PIER GIORGIO MORANDI
HUGO DE ANA
Τόσκα
του Τζάκομο Πουτσίνι
13 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
JOSHUA REDMAN
BRAD MEHLDAU
CHRISTIAN McBRIDE
BRIAN BLADE
A Moodswing Reunion
Μια σπάνια επανένωση
για τους λάτρεις της τζαζ

12 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ/ΧΟΡΟΣ
OPERA BALLET VLAANDEREN
LES BALLETS C DE LA B
ALAIN PLATEL
ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ
MARC PIOLLET
c(h)œurs 2020
Μια μεγάλη ομάδα από χορευτές,
χορωδούς και μουσικούς
σε μια συνταρακτική παράσταση
υπό τους ήχους του Βέρντι και του Βάγκνερ
4 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ
CHRISTOPH ESCHENBACH
Έργα Θεοδωράκη, Μπετόβεν, Τσαϊκόφσκι
Σολίστ Ντανίλ Τριφόνοφ πιάνο
Ο κορυφαίος πιανίστας της εποχής μας,
σύμφωνα με τους Times,
για πρώτη φορά στην Ελλάδα

5 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
JAN GARBAREK
με τη συμμετοχή του
TRILOK GURTU
Ο νορβηγός σταρ του σαξοφώνου
συναντά τον ινδό μάγο των κρουστών
1 Ιουλίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
MAX RICHTER
Ο σπουδαίος συνθέτης
για πρώτη φορά στο Ηρώδειο
28 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ
ΝΙΚΟΣ ΒΕΛΙΩΤΗΣ
Λύκοι στη χώρα των θαυμάτων

18 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΜΟΝΙΚΑ
Κάτι ανθίζει στο Ηρώδειο

22 - 24 & 26 - 27 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ORCHESTRE RÉVOLUTIONNAIRE
ET ROMANTIQUE
MONTEVERDI CHOIR
SIR JOHN ELIOT GARDINER
Beethoven 250 - Symphony Cycle
22/6 1η Συμφωνία - Τα πλάσματα
του Προμηθέα - Κοντσέρτο για βιολί
και ορχήστρα, σολίστ Ιsabelle Faust βιολί
23/6 2η Συμφωνία - 3η Συμφωνία «Ηρωική»
24/6 4η Συμφωνία - 5η Συμφωνία
26/6 6η Συμφωνία «Ποιμενική» - 7η Συμφωνία
27/6 8η Συμφωνία - 9η Συμφωνία, σολίστες
L. Crowe, J. Dandy, E. Lyon, T. Nazmi

20 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ
ΘΑΝΟ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟ
Τους προβολείς στήσε
Με τους Ρίτα Αντωνοπούλου,
Φοίβο Δεληβοριά, Χρήστο Θηβαίο,
Κώστα Θωμαΐδη και Ρένια Λουιζίδου
Μια βραδιά με μουσικές που ξεπέρασαν
τα όρια της θεατρικής σκηνής
και αγαπήθηκαν απ’ όλους μας

4, 6, 9, 11 Ιουνίου
ΟΠΕΡΑ
ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
PHILIPPE AUGUIN
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ
Ριγολέττος
του Τζουζέππε Βέρντι

13 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
STAATSKAPELLE DRESDEN
MYUNG-WHUN CHUNG
Έργα Μπετόβεν, Μπραμς
Σολίστ Emanuel Ax πιάνο
«ΧΑΡΑΜΑ», ΠΡΟΑΥΛΙΟ, ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
17 - 20 Ιουνίου
ΜΟΥΣΙΚΗ
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΞΟΥΡΗ
Τα τραγούδια της Σωτηρίας
Με τρόπο λιτό, αυθεντικά λαϊκό,
ένα συγκινητικό ταξίδι στη ζωή
και στα τραγούδια της Μπέλλου

ΚΑΦΕΝΕΙΟ «ΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ»
22 - 26 Ιουνίου
ΘΕΑΤΡΟ
ΣΙΜΟΣ ΚΑΚΑΛΑΣ
Αίαντας
του Σοφοκλή
Ένας ηττημένος αντιήρωας
παίζει τάβλι

ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΣΚΟΥ

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΕΚΔΟΤΗΡΙΑ
Πανεπιστημίου 39 (εντός στοάς Πεσμαζόγλου)
Δε-Πα 10:00-16:00, Σα 10:00-15:00
Εισιτήρια ΑΝΕΡΓΩΝ αποκλειστικά από τα κεντρικά εκδοτήρια,
έως 24 ώρες πριν απο την έναρξη της παράστασης,
με βεβαίωση μηνός
Εισιτήρια ΑΜΕΑ αποκλειστικά από τα κεντρικά εκδοτήρια
ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ
ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ Δε-Κυ 10:00-14:00
(και 18:00-21:00 τις ημέρες των παραστάσεων,
από τις 20:00 μόνο για την παράσταση της ημέρας)
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260
ημέρες παραστάσεων 19:00-21:00
(από 20:00 μόνο για την παράσταση της ημέρας)
ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Δε-Πε 10:00-13:00 & Πα-Σα 10:30-21:30
(από τις 20:00 μόνο για την παράσταση της ημέρας)
ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ
210 8938112 Δε-Κυ 09:00-21:00
Ομαδικές αγορές (20+άτομα) 210 3222720 Δε-Πα 9:00-17:00
ΑΜΕΑ 210 3221897
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ
greekfestival.gr
Ομαδικές αγορές (20+άτομα) [email protected]
ΑΜΕΑ [email protected]

ΧΩΡΟΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ
ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ
πεζόδρομος Διονυσίου Αρεοπαγίτου
[Μετρό: Ακρόπολη]
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260
[ΗΣΑΠ: σταθμός Καλλιθέα,
Λεωφορεία 049 & 914, στάση Υφαντήρια]
Καφενείο «Το Αρχοντικό», Κουκάκι
ViZ Laboratory for Visual Culture, Πλατεία Θεάτρου
«Χάραμα», Προαύλιο, Καισαριανή
και άλλοι χώροι
ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Αρχαιολογικός χώρος Ασκληπιείου,
Τηλ. 27530 22026, 27530 22096
ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
ΞΕΝΙΑ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ - ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ
ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ

ANCIENT DRAMA

LAYERS

REVISITED

OF STREET

ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ

ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ

ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ

Ώρα έναρξης παραστάσεων 21:00
Όλες οι παραστάσεις με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους

Ώρα έναρξης παραστάσεων 21:30, εκτός αν σημειώνεται διαφορετικά

250 χρόνια από τη γέννηση
του Μπετόβεν•

athensandepidaurusfestival
Greek Festival
athensandepidaurusfestival
AthensAndEpidaurusFestival

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ
& ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ
Ηπίτου 8, 105 57 Αθήνα
Τηλ. 210 9282900
www.greekfestival.gr